MuhasebeLab

Kar Paylarının Vergilendirimesi

10/03/2020 | Yorum Yok | 151

Herkese merhaba

Matkey Denetimden Asuman ben.

Bugün menkul sermaye iratlarından bahsedeceğim.

İrat nedir? İrat gelir demektir. Peki menkul sermaye ne demek?

Menkul sermaye de paradan ve paraya eşdeğer değerlerden elde edilen gelirlerdir. Bunlara örnek ne verebiliriz? Örneğin bir şirkete ortaksınız şirketten yıl sonunda kar payı aldınız bu menkul sermaye geliridir, ya da hazine bonosu, devlet tahvili, eurobond’a yatırım yaptınız bunlardan faiz geliri elde ettiniz bu gelir menkul sermaye geliridir. Yine iştirak kazançları menkul sermaye geliridir.

Şimdi size kar paylarının nasıl vergilendirilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Biliyorsunuz Şirket ortakları ortağı oldukları şirketlerden kar payı elde ederler. Şirketten almış oldukları bu kar payları için şirket ortağa bu parayı öderken devlete %15 oranında vergi öder.Kalan net tutarı ortağa öder.

Diyeceksiniz ki şirket vergisini ödeyerek kar payı dağıttı zaten şimdi tekrar neyin vergisini ödeyeceğiz.

Buradaki vergiyi ödeyecek olan şirket değil, şirket ortağı. Şirket ortağının elde etmiş olduğu karın yarısı 40.000 TL den fazlaysa beyanname vermek zorunda. Örneğin şirket ortağı Ali Bey, şirketten 2019 yılı için 76.500 TL kar payı aldı. 76.500 TL ye şirketin ödediği %15 vergiyi de dahil ediyoruz ve 90.000 TL brüt kar payı bedeline ulaşıyorz. Bu tutarın yarısı yani 45.000 tl 40.000 beyan sınırını aştığı için Ali Bey beyanname vermek zorundadır.

Peki Ali Bey ne kadar vergi ödeyecek?

Brüt temettü: 90.000,00 TL

Vergi stopajı: 13.500,00 TL

Alınan net temettü: 76.500,00 TL

%50 istisna: 45.000,00 TL

Vergiye tabi gelir: 45.000,00 TL

Hesaplanan vergi: 8.450,00 TL

Ödenecek vergi: –

İade konusu vergi: 5.050,00 TL

Kar payları ile ilgili belirtmem gereken diğer önemli bir nokta da şu ki yurtdışı şirketlerden elde edilen  kar payı varsa bu tutar 2.200 TL yi aşıyorsa beyan edilmesi gerekiyor. Ve yurt dışından elde edilen gelirlerde %50 vergi istisnası yoktur. Birde yurtdışın’da kar payı ile ilgili bir vergi ödenmiş ise bu tutar TR’de hesaplanan vergiden düşülür.

Kar paylarının vergilendirilmesi ile ilgili bu bilgiler ışığında gelir idaresi başkanlığının hazır beyan sisteminden 31 marta kadar oluşturabilirsiniz.

Vergiyi 2 taksit halinde ödeyebilirsiniz ilk taksit mart sonuna kadar 2 nci taksidi ise temmuz sonuna kadar ödeyebilirsiniz.

Detaylı bilgiler için sosyal medya hesaplarımız takip edebilirsiniz.

Kanala abone olmayı ve videoyu beğenmeyi unutmayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sitemizin temel ilkesi muhasebeyi ve muhasebe derslerini genel kabul görmüş güvenilir bilgiler ışığında anlatmaktır. Sitemiz muhasebe eğitimi amacı ile hazırlanmıştır. Hazırlanan monografiler, örnekler ve videolar tamamen muhasebelab.com'a aittir.

Muhasebelab,  sunucularında barındırılmaktadır.