stopaj nedir

Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İçindekiler

Aklınızdaki stopaj nedir? ne zaman ödenir? nasıl hesaplanır? gibi soruları bu yazımızda derledik. Gelin hep beraber inceleyelim.

Stopaj Nedir?

Stopaj nedir? Çeşitli ödemeler için farklı oranlarda alınan vergi türüdür. Aslında her gelir bildirim yapılarak belirli oranda vergi ödemesi yapılır. Fakat bazı durumlarda bildirilmeden, yani beyan edilmeden vergi kesintisi yapılır. Elde edilen gelir sahibine ulaşmadan kesilen vergiye stopaj denir.

İşveren, işçiden gelir vergisi adı altında gelirinin bir kısmını keserek vergi dairesine öder. Yani stopaj kesintisi yapılacaksa işçi henüz maaşına ulaşmadan işveren tarafından kesinti yapılır ve işçi adına vergi dairesine yatırır. Böylece işçi tekrar vergi ödeme işi ile uğraşmamış olur. Hangi gelirlerden stopaj vergisi kesileceği kanunlarla belirlenmiştir.

 

Neden Stopaj Kesintisi Yapılır?

Öncelikle stopaj kesintisi vergi sistemlerinin işleyişi hakkında üstün bilgiye sahip kişiler tarafından yapılır. Vergi ödeme sırasında oluşabilecek hatalar bu sayede en aza indirilmiş olur. Stopaj kesintisi yapılarak vergi dairesine ödenen vergiler  daha güvenli şekilde tahsil edilir. Bu kesintiler sayesinde vergi kaçırma riski ortadan kaldırılmış yada en aza indirilmiş olur.

Stopaj kesintisi küçük matrahların vergiden kaçmasını önlemiş oluyor. Vergi dairesinin de mükellefin de yükünü azaltmış olur. Kısa süreli tahsil edilebilmesi vergi dairesine ekstra hızlı bir dönüş ve destek sağlar.

Hangi Ödemeler için Stopaj Kesintisi Yapılır?

Stopaj ödemesi bir çok şey için kesilir. Serbest meslek ödemelerine, kira ödemelerine, maaş ödemelerine, kanunda belirtilen  çok sayıda ödemede stopaj vergisi vardır. Serbest meslek ödemelerinde ( mali müşavirlik avukatlık ücretleri vb.)  gider pusulası ile aldığınız mal veya hizmetlerinde ve belirlenmiş ilgili alanlarda kesinti yapılır.

Stopaj Nasıl Ödenir?

Stopaj vergisi muhtasar beyanname ile beyan edilir.  Gelir idaresi tarafında ilgili takvim yılında belirlenen tarihlerde beyan edilir. Aylık ve 3 aylık olarak beyan edilebilir ve her ayın 26sı son beyan günüdür. Beyan ve ödeme günü aynı gündür. Beyanname ile tahakkuk eden vergi devlet bankaları kanalıyla veya vergi dairesinin interaktif kanalı üzerinden ödeme yapılabilir.

Tavsiye Ettiğimiz Makaleler

vergi ziyaı nedir
Vergi

Vergi Ziyaı Ne Demek?

Vergi ziyaı ne demek; yasal olmayan yolla gerçekleştirilen vergi miktarını azaltan faaliyetlerdir. Gelin daha detaylı olarak Vergi Ziyaı nedir birlikte inceleyelim. Vergi Ziyaı Ne Demek?

sosyal-medya-gelirleri-vergilendirilebilir-mi
Vergi

Sosyal Medya Gelirleri Vergilendirilir mi?

Eğer bir sosyal medya fenomeniyseniz, muhtemelen sosyal medya geliri elde edenlere yönelik yeni vergi oranlarını merak ediyorsunuzdur. Sosyal Medya Gelirleri Vergilendirilebilir mi? Evet! Aslında, sosyal

HEMEN ÜCRETSİZ İNDİR!

Muhasebelab Tüm Gücüyle Cebinizde.

Muhasebelab uygulaması Türkiye’nin sayılı SGS uygulamalarındandır.  Uygulama içerisinde SGS çıkmış sorularSGS pratik bilgiler ve daha fazlası yer almaktadır. Muhasebelab’da SGS online test çözebilirsiniz. Muhasebelab uygulaması tüm gücü ile artık cebinizde.